החזרי מס: 5 הסוגים העיקריים שקיימים

קבלת החזרי מס

קיימים 5 סוגים עיקריים של מיסים שעליהם ניתן לקבל החזר: החזרי מס הכנסה, החזר מס מע"מ, החזר מס שבח, החזר ביטוח לאומי והחזר מס רכישה. התהליך לקבלת כל החזר הוא שונה והעילות בגינן ניתן לקבל אותו משתנות גם הן. אנשים רבים זכאים להחזרי מס מסוג מסוים, או אף מיותר מסוג אחד, והם אינם מודעים לכך או שאינם טורחים לגשת להגיש בקשה לקבלת ההחזר. המלצתנו: דרשו את מה ששלכם.

החזרי מס הכנסה

רוב האזרחים הישראלים משלמים מס הכנסה חודש בחודשו וקיימות עילות רבות במיוחד לזכאות לקבל בחזרה חלק מהסכום ששולם. ניתן לדרוש החזר מס הכנסה עד 6 שנים בדיעבד. אם החלפתם עבודות, אם משכתם קרן פנסיה לפני הזמן ושילמתם 35% מס, אם אתם בעלי תואר אקדמי, בעלי ילדים בעלי מוגבלויות, אם אתם משקיעים בשוק ההון ועוד – יכול להיות שמגיע לכם החזר מס הכנסה, בעקבות הטבות מס שלא נוצלו או פשוט כי שילמתם יותר מדי מבלי סיבה.

החזר מע"מ

עצמאיים ובעלי עסק שמשלמים מע"מ, בדרגת עוסק מורשה וחברה בע"מ, עשויים להיות זכאים להחזר מע"מ. הם פועלים למעשה כשליחים של רשות המיסים וגובים מס על כל עסקה שהם מבצעים. אם הם מוכרים שירות או מוצר, הם גובים מס לפי התעריף באותה עת (17% נכון לכתיבת שורות אלו) ומעבירים אותו למע"מ.
עסקים מסוג זה רשאים לבצע קיזוז לתשלום המס שהם ישלמו בעצמם. כל מה שהם רכשו לצרכים של תפעול העסק ושילמו עליו מע"מ, עומד לזכותם בעת תשלום המס לרשות המיסים. נערך קיזוז בין מה ששילמו לבין מה ששולם להם. הוצאות כמו חשמל, שכירות חודשית ורכישה של כל ציוד, מכשור וסחורה לעסק – בעבורם ניתן לבצע קיזוז של סכומי המע"מ.
יש להשתמש בפנקס תשלומים של מע"מ, לתעד כל פעילות של הכנסות והוצאות בעסק ולהנפיק דו"ח על ידי רואה חשבון, שכולל את כל ההוצאות וההכנסות של העסק. גם כאן הבנה נכונה של המצב ושל הזכויות ושימוש באיש מקצוע מוכשר ימקסמו את הסיכויים שתקבלו החזר מע"מ.

החזר מס שבח

מס שבח מקרקעין הוא מס שמשלמים בגין מכירה של נדל"ן או מניות מקרקעין. כמו כל עסקה מכניסה אחרת שאנחנו מקיימים בחיינו, גם על עסקה של מכירת נכס חל תשלום המס הרלוונטי. אם מכרתם דירה, נכס מסחרי, מגרש או מבנה אחר, כנראה ששילמתם מס שבח.
קיימות הקלות והטבות מס שכדאי לבדוק עוד לפני ביצוע המכירה. גם אם לא נבדקו ההקלות מבעוד מועד, כמו במקרה של החזרי מס הכנסה והחזר מע"מ, ניתן לדרוש החזר מס שבח באופן רטרואקטיבי – אם מס השבח התחלק בין בני הזוג ואם הוא נפרס באופן מסוים. כדאי גם לבדוק ניצול של הטבות, נקודות זיכוי, פטורים והקלות רבות המגיעים לכם ואולי לא הייתם מודעים לקיומם. לשם כך יש להיעזר באיש מקצוע המומחה להחזר מס שבח ומיסוי מקרקעין.

החזר מס רכישה

גם לאחר שכבר שילמתם שומת מס רכישה על הנכס שרכשתם, יכול להיות שמגיע לכם החזר מס על מה שכבר שולם בפועל. יכול להיות שהשומה לא חושבה באופן מדויק מסיבה זו או אחרת וניתן לדרוש חלק ממנה בחזרה. יכול להיות שהייתם זכאים להטבות מלכתחילה והן לא נוצלו, כמו במקרה של החזרי מס שבח. קיימות הקלות במס רכישה לעולים חדשים, לנכים, בגין העברה בין בני זוג, ברכישה של דירה שנייה – ועוד.

החזר ביטוח לאומי

כל עובד העובד במספר מקומות עבודה או מקבל פנסיה מוקדמת ועדיין מועסק כשכיר, ושילם יותר מדי כספים בעבור ביטוח לאומי וביטוח בריאות, זכאי לקבל חלק מהסכום ששילם בחזרה. סביר להניח שכל מעסיק גבה ממנו שיעור מלא של הביטוחים וכך נוצר מצב של תשלום עודף. לכן מומלץ לבצע תיאום ניכויים מראש ולמנוע את התשלום המיותר מלכתחילה. אם שילמתם יותר מדי, ניתן לדרוש החזרי ביטוח לאומי עד 7 שנים באופן רטרואקטיבי. גם כאן קיימות מספר זכויות והטבות בתשלום, שיש לתת עליהן את הדעת, ולהתייעץ עם איש מקצוע מומחה שיבדוק זכאות וינחה כיצד לפעול בעתיד באופן מדויק ונכון יותר.

קבלת החזרי מס

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *